top of page

Krijajoga

„Joga to zjednoczenie duszy z Duchem – ponowne zjednoczenie się z tym ogromnym Szczęściem, którego każdy szuka. Czyż nie jest to wspaniała definicja? W wiecznie odnawiającej się Błogości Ducha masz pewność, że radość, którą odczuwasz, jest większa niż jakiekolwiek inne szczęście, i już nic nie może Cię zasmucić”.  - Paramahansa Jogananda

 

Od starożytnych czasów joga była w centrum indyjskiej filozofii. Jej cel można odnaleźć w dosłownym znaczeniu słowa joga: „zjednoczenie” – naszej indywidualnej świadomości lub duszy z nieskończonym, wiekuistym Szczęściem, czy Duchem.

 

Osiągniecie zjednoczenia z wiekuistym szczęściem Ducha – i dzięki temu uwolnienie się od wszystkich rodzajów cierpienia – wymaga cierpliwej praktyki medytacji, próby czasu i systematycznego procesu. 

 

Rajajoga („królewska joga”) jest kompletną nauką o urzeczywistnieniu Bogu w sobie – podanymi, krok po kroku, metodami medytacji i właściwego działania zalecanymi w świętych księgach jogi, które były przekazywane, z pokolenia na pokolenie, przez tysiąclecia jako esencja indyjskich praktyk Sanatana Dharma („Wiekuista Religia”). Właśnie te ponadczasowe i uniwersalne, naukowe podejście do medytacje, będące podstawą ezoterycznych nauk, jest sercem prawdziwej religii. 

 

Nauki Rajajogi przekazywanej przez Self-Realization Fellowship zarysowują drogę życia, wiodącą do doskonałego rozwoju ciała, umysłu i duszy. Nauki te mają swoje fundamenty w Krijajodze, w skład której wchodzą: pranajama (kontrolowanie siły życiowej) – technika wspomniana, ale nie wytłumaczona szczegółowo przez Bhagawana Krysznę w Bhagawadgicie, jak i w Jogasutrach Patańdźalego. Krijajoga, przez wieki całkowicie niedostępna dla ogółu ludzkości, została przywrócona do życia na potrzeby współczesnej epoki przez linię słynnych mistrzów jogi: Mahawatara Babadźiego, Lahiri Mahaśaję, Śri Jukteśwara i Paramahansę Joganandę.

 

Paramahansa Jogananda został wybrany, przez linię czcigodnych guru, do przywrócenia Zachodowi, a następnie do rozpowszechnienia na cały świat, naukowych technik medytacyjnych; w tym właśnie celu, w roku 1920, założył on Self-Realization Fellowship.

 

Punktem centralnym zrównoważonej ścieżki Krijajogi jest codzienna praktyka naukowych metod medytacyjnych, nauczanych przez Paramahansę Joganandę w Lekcjach Self-Realization Fellowship.

Ćwicząc medytację, uczymy się, jak uspokoić niespokojne ciało i umysł, po to abyśmy mogli doświadczyć wiecznej miłości, mądrości, pokoju i radości; są one bowiem naszym naturalnym stanem – bez względu na to, co się dzieje w otaczającym nas świecie. 

 

„Medytuj częściej. Nie wiesz, jak jest to cudowne. Dużo lepiej jest medytować niż spędzać czas na poszukiwaniu pieniędzy, ludzkiej miłości, czy na czymkolwiek innym. Im częściej będziesz medytować i im bardziej twój umysł będzie skoncentrowany na sprawach duchowych podczas czynności dnia codziennego, tym częściej będziesz się uśmiechał. Zawsze jestem w tym stanie, w wiekuistej świadomości Boga. Nic mnie nie porusza; czy jestem z ludźmi, czy bez, zawsze radość Pana jest ze mną. Nieustannie się uśmiecham – ale nie było łatwo osiągnąć ten stan! Ten sam uśmiech jest w tobie; ta sama radość i szczęście duszy tam jest. Nie musisz tego uzyskać, ale raczej odzyskać.”

 

- Paramahansa Jogananda

bottom of page