top of page

  Medytacje  

Odkryj spokój i boską świadomość dzięki medytacji.

Osobiste instrukcje Paramahansy Joganandy, jak medytować i praktykować Krijajogę, zaczerpnięte z jego wykładów, które prowadził przez ponad trzydzieści lat, zostały szczegółowo przedstawione w Lekcjach Self-Realization Fellowship.

 

Ponadto, Lekcje dostarczają praktycznych wskazówek i technik, pozwalających osiągnąć równowagę fizyczną, psychiczną i duchową – zdrowie, uzdrowienie, sukces i harmonię, które joga zapewnia w każdym aspekcie życia. Jego zasady „jak żyć” są absolutnie niezbędnym elementem każdej prawdziwie udanej praktyki medytacyjnej.

 

Jeśli nie pobierasz jeszcze Lekcji SRF, znajdziesz na tych stronach kilka podstawowych instrukcji, jak medytować, z których możesz od razu skorzystać, aby zacząć doświadczać pokoju i komunii z Bogiem, które przynosi medytacja.

 

Naucz się podstawowych kroków, których nauczał Paramahansa Jogananda, przeznaczonych dla nowicjuszy.

  Instrukcje dla początkujących  

#1 Modlitwa.

 

Usiądź w pozycji medytacyjnej. Rozpocznij medytację od modlitwy, płynącej prosto z serca do Boga, wyrażając w niej swoje poświęcenie i poproś Go o błogosławieństwo.

W Medytacjach metafizycznych znajdziesz modlitwy, które możesz wykorzystać w swoich medytacjach.

#2 Napnij i rozluźnij się, aby uwolnić cały stres.

  • Weź wdech, napnij całe ciało i zaciśnij pięści.

  • Za jednym razem rozluźnij wszystkie części ciała. Gdy to robisz, wypuść powietrze przez usta z podwójnym wydechem „ha, haaa.”

  • Powtórz to ćwiczenie od trzech do sześciu razy.

 

Następnie zapomnij o oddechu. Pozwól, aby naturalnie, swoim rytmem, wchodził i wychodził.

#3 Skup swoją uwagę na duchowym oku.

Utrzymując przymrużone oczy (zamknij je, jeśli jest ci wygodniej), popatrz w górę. Całą uwagę i wzrok skieruj tak, jakbyś patrzył przez punkt pomiędzy brwiami. (Mocno skoncentrowana osoba, często marszczy brwi w tym miejscu). Nie krzyżuj oczu ani nie nadwyrężaj ich; kiedy się zrelaksujesz i spokojnie skoncentrujesz, patrzenie w górę powinno przyjść naturalnie.

Najważniejsze jest, aby skupić całą uwagę na punkcie między brwiami. To jest centrum Świadomości Chrystusowej, ziarno pojedynczego oka, o którym mówił Jezus: „Światłem ciała jest oko. Jeśli tedy oko twoje jest jednym, całe ciało twoje jasne będzie” (Mateusz 6:22).

 

Kiedy cel medytacji zostanie zrealizowany, świadomość osoby medytującej automatycznie koncentruje się na duchowym oku. W zależności od wewnętrznych duchowych możliwości, medytujący doświadczy stanu radosnej, boskiej jedności z Duchem.

 

Ujrzenie duchowego oka – złotawej aureoli otoczonej niebieską otoczką, w centrum, której pulsuje pięcioramienna, biała gwiazda – wymaga głębokiej koncentracji i spokoju. Ci, którzy widzą duchowe oko, powinni dążyć do jego przeniknięcia poprzez głęboką koncentrację i szczerą modlitwę do Boga. Głęboki spokój i koncentracja niezbędna do tego rozwinie się naturalnie dzięki regularnej praktyce naukowych technik koncentracji i medytacji Self-Realization Fellowship (które możesz znaleźć w Lekcjach Self-Realization Fellowship).

 #4 Rozmawiaj z Bogiem, używając słów płynących z serca.

 

Bez względu na to, czy widzisz duchowe oko, czy nie, należy koncentrować się nieustannie na Świadomości Chrystusowej w punkcie pomiędzy brwiami, głęboko modląc się do Boga i do Jego świętych. Używając słów swojego serca, przyzywaj ich i proś o ich błogosławieństwa.

 

Dobrze jest recytować jedną z afirmacji lub modlitw, znajdujących się w Lekcjach Self-Realization Fellowship lub w „Medytacjach metafizycznych. Napełnij ją swoją nabożną tęsknotą. 

 

W ciszy monotonnie intonuj i módl się do Boga, cały czas skupiając uwagę w punkcie pomiędzy brwiami, do momentu, aż poczujesz odpowiedź Boga, która przyjdzie w formie opanowania, głębokiego spokoju i wewnętrznej radości.

  

#5 Medytuj codziennie, aby przygotować się do bardziej zaawansowanych technik.

Powinno się medytować przynajmniej trzydzieści minut rano i tyleż samo wieczorem. Im dłużej medytujesz, ciesząc się medytacyjnym spokojem, tym szybciej rozwiniesz się duchowo. Wykorzystaj ten spokój, który czujesz podczas medytacji, w czynnościach dnia codziennego. Spokój przyniesie ci harmonię i szczęście na każdej płaszczyźnie twojego życia. 

 

Praktykując codziennie, omówione dotychczas ćwiczenia, możesz przygotować się do praktykowania bardziej zaawansowanych technik koncentracji i medytacji, które są przedstawione w Lekcjach Self-Realization Fellowship. Te naukowe techniki pozwolą ci na dużo głębsze zanurzenie się w ogromnym oceanie boskiej obecności. Wszyscy egzystujemy w tym oceanie Ducha, ale tylko dzięki niezłomnej, gorliwej, naukowej metodzie medytacyjnej możemy świadomie zauważyć, że jesteśmy zindywidualizowanymi falami dusz, unoszącymi się na nieprzebranym oceanie boskiego szczęścia.

Paramahansa Jogananda o medytacji

 

„Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać nowicjusz, na drodze do królestwa Bożego, jest utrzymanie prawidłowej pozycji medytacyjnej – mieć wyprostowany kręgosłup, oraz napinać i rozluźniać ciało, bo dzięki temu z mięśni uwalniana jest świadomość”.

 

„Jogin rozpoczyna [medytację] od odpowiedniego głębokiego oddechu, wdychając i napinając całe ciało, wydychając i rozluźniając się, powtarzając to kilka razy. Z każdym wydechem całe napięcie i ruch w mięśniach powinien uwalniać się, aż do osiągnięcia stanu fizycznego bezruchu”.

 

„Następnie, dzięki technikom koncentracji, niespokojny ruch zostaje usunięty z umysłu. W perfekcyjnym bezruchu ciała i umysłu, jogin czerpie przyjemność z niewysłowionego spokoju, płynącego z duszy”.

 

„Ciało jest świątynią życia, umysł jest świątynią światła, dusza jest świątynią spokoju. Wchodząc głębiej w duszę, odczuwasz więcej spokoju; tym jest nadświadomość”.

 

„Kiedy dzięki głębokiej medytacji ta świadomość spokoju ucznia powiększa się, i kiedy czuje, że rozprzestrzenia się ona na cały wszechświat, i wszystkie istoty i całe stworzenie są pochłonięte tym spokojem, wtedy wchodzi on w Kosmiczną Świadomości. Odczuwa ten spokój wszędzie – w kwiatach, w każdej istocie ludzkiej, w atmosferze. Widzi ziemię i wszystkie światy unoszące się niczym bąbelki na oceanie spokoju”. 

- Paramahansa Jogananda, Joga Jezusa.

   Prowadzone medytacje  

Prowadzona medytacja i technika uzdrawiania z Bratem Chidanandą

bottom of page