top of page

P. Jogananda

OJCIEC JOGI NA ZACHODZIE

Paramahansa Jogananda (1893-1952) powszechnie uważany jest za jedną z najwybitniejszych duchowych osobistości naszych czasów. Urodzony w północnych Indiach, przybył do Stanów Zjednoczonych w 1920 roku, gdzie przez ponad trzydzieści lat propagował pochodzące z Indii starożytne nauki medytacji i sztukę zrównoważonego życia duchowego.

ParamahansaJogananda i jego światowa misja

„Paramahansa Jogananda przyniósł Zachodowi nie tylko wiekuistą indyjską obietnicę Bożego urzeczywistnienia, ale również i praktyczną metodę, dzięki której duchowi aspiranci ze wszystkich środowisk mogą szybko podążać w kierunku tego celu. Pierwotnie doceniane na Zachodzie, na najbardziej wyniosłym i abstrakcyjnym poziomie, duchowe dziedzictwo Indii jest obecnie dostępne, jako praktyka i doświadczenie dla wszystkich, którzy aspirują do poznania Boga, nie po tamtej stronie, ale tutaj i teraz. […] Jogananda umieścił w zasięgu wszystkich najbardziej ekstatyczne metody kontemplacji”

                          – dr Quincy Howe Jr., Profesor Języków Starożytnych w Scripps College).

W roku 2020 obchodzimy setną rocznicę rozpoczęcia przez Paramahansę Joganandę jego światowej misji. Opuścił on swój ukochany kraj, Indie, w sierpniu 1920 roku udając się statkiem pasażerskim („The City of Sparta”), pierwszym, jaki płynął do Ameryki po zakończeniu pierwszej wojny światowej, na Międzynarodowy Kongres Liberałów Religijnych w Bostonie, Massachusetts.

 

Paramahansa Jogananda jest jednym z pierwszych indyjskich mistrzów jogi, którzy zapoznali Zachód z medytacją i krija-jogą. Uważany jest on na całym świecie za jedną z najbardziej znaczących duchowychpostaci naszych czasów. Przesłanie i duchowe dziedzictwo, które Paramahansa Jogananda pozostawił światu, jest bezcenne.

 

Określany przez wielu jako "Ojciec Jogi na Zachodzie", ten wielki Mistrz Wschodu poświęcił całe życie na upowszechnianie nauki krija-jogi na świecie i na pomoc ludziom wszystkich narodów i religii w uświadomieniu i pełniejszym wyrażaniu w ich życiu piękna, szlachetności i boskości ludzkiego ducha. 

 

 Jego "Autobiografia jogina", którą Paramahansa Jogananda nazwał swoim „ambasadorem", została uznana za jedną ze „100 najważniejszych książek XX wieku, poruszających temat duchowości” i przekształciła, i nadal przekształca życie niezliczonej liczby osób.

Paramahansa Jogananda

Lata poprzedzające misję

Urodził się 5 stycznia 1893 r. w Gorakhpur w Indiach jako Mukunda Lal Gosh. Jogananda miał niezwykłe dzieciństwo.

Gdy miał jedenaście lat, Mukunda utracił matkę, którą kochał ponad wszystko. Ta strata jeszcze bardziej wzmogła jego niepohamowane pragnienie, aby odnaleźć to, czego szuka świadomie lub nieświadomie dusza każdego człowieka – Boga, i otrzymać boską miłość bezpośrednio od Niego.

Rodzice Joganandy byli uczniami wielkiego Guru Lahiri Mahaśaji, czcigodnego mędrca, który żył w Varanasi w drugiej połowie XIX wieku. Gdy Mukunda był niemowlęciem, matka zabrała go na spotkanie z Lahiri Mahaśają, który pobłogosławił noworodka i wypowiedział te prorocze słowa: „Droga matko, twój syn będzie joginem. Będzie on duchowym motorem, który zabierze wiele dusz do królestwa Bożego". 

Lahiri Mahaśaja był uczniem Babadźiego, nieśmiertelnego Mistrza, który nieco ponad 150 lat temu dał światu dawno zapomnianą starożytną naukę Krijajogi.  Wychwalana przez Krysznę w Bhagawadgicie i przez Patańdźalego w Jogasutrach, Krijajoga to nie tylko technika medytacji, ale także filozofia życia, która prowadzi do zjednoczenia duszy ze Świętym Duchem.

 

Babadźi przekazał tę świętą technikę Lahiri Mahaśaji, który z kolei przekazał ją Swamiemu Śri Jukteśwarowi, jednemu z jego najbardziej zaawansowanych uczniów.  Ten z kolei przekazał ją Mukundzie.

W ciągu wielu lat spędzonych w pustelni swego Mistrza, pod jego cierpliwym guwernerskim przewodnictwem, Mukunda nauczył się jak zgłębić z największym natężeniem i koncentracją subtelne sfery własnej duszy i doświadczyć w sobie
wewnętrznej wolności obiecanej przez świętą naukę Krijajogi.

 

W 1915 roku, zaraz po ukończeniu studiów wyższych na Uniwersytecie w Kalkucie, Mukunda został mnichem.  Dostąpił on inicjacji do starożytnego Zakonu Swamich i przyjął imię Jogananda. Dwa lata później Jogananda rozpoczął swoją misję.

 

We wsi Dihika w Bengalu założył on szkołę dla chłopców, w której nauczał „Sztuki Życia”, gdzie wraz z tradycyjnym akademickim programem nauczania uczniowie studiowali także naukę jogi. 

 

W następnym roku, szkoła została przeniesiona do przeuroczej rezydencji w Ranći, która była hojnym darem dla Joganandy od Maharadży Kasimbazaru. 

Na tej idealnej posiadłości, otoczonej rozległymi ogrodami, mała grupa uczniów zaczęła się szybko powiększać.  Wkrótce powierzono pod opiekę Joganandy ponad stu uczniów z rodzin okolicznych mieszkańców.  

 

W 1917 r. Jogananda założył Yogoda Satsanga Society of India (YSS).  Organizacja ta istnieje i reprezentuje jego pracę w Indiach do dziś. 

Paramahansa Jogananda w polskich mediach...

bottom of page