top of page

CHOINKA – MISTYCZNE DRZEWO ŻYCIA

Jakie jest duchowe znaczenie bożonarodzeniowej choinki Zachodu i drzewa życia na Wschodzie?

Bożonarodzeniowa choinka
Choinka – mistyczne drzewo życia

(Fragmenty wykładu Mistrza, wygłoszonego w świątyni Self-Realization Fellowship w Hollywood w Kalifornii, 17-go grudnia, 1944 roku. Transkrypt całego wykład znajduje się w zimowym wydaniu czasopisma “Self-Realization” z roku 2015).

[…] Jakie jest duchowe znaczenie bożonarodzeniowej choinki Zachodu i drzewa życia na Wschodzie? W Księdze Rodzaju w Biblii napisano, że drzewo życia stało w środku Raju – Ogrodu Edenu. […]

W pismach świętych z Indii ludzkie ciało porównywane jest do odwróconego drzewa, “z korzeniami powyżej i gałęziami poniżej”. Nerwy naczyń włosowatych i czaszkowych są korzeniami, kolumna mózgowo-rdzeniowa to pień drzewa, a wszystkie inne systemy nerwowe to gałęzie. Drzewa w królestwie roślin, które powstały w wyniku promieni energii życiowej emanującej z ziemi, są karmione przez korzenie, które czerpią pokarm z ziemi.


Ale kiedy Bóg stworzył człowieka – “odwrócone drzewo” – twórcze promienie przybyły z góry, z wyższych astralnych i przyczynowych płaszczyzn duchowej egzystencji. Włosy na głowie są jedynie kondensacją lub materializacją subtelnych promieni energii astralnej. W mózgu i rdzeniu przedłużonym są “korzenie” tego odwróconego drzewa, przez które człowiek wciąga do swojego ciała energię kosmiczną, dzięki której jest całkowicie podtrzymywany. Tak więc oś mózgowo-rdzeniowa jest nazywana “drzewem życia”, ponieważ energia życiowa jest rozprowadzana od mózgu do wszystkich narządów i części ciała poprzez “pień” kręgosłupa i jego rozgałęziony system nerwowy.

W przekazie biblijnym w Księdze Rodzaju czytamy:

I Pan Bóg zasadził ogród na wschodzie, w Edenie, i tam umieścił człowieka, którego stworzył”. Ludzkie ciało stworzone przez Boga miało być rajem, “Edenem.

Metafizycznie “wschód” odnosi się do przedniej części ciała, a konkretnie do duchowego oka w punkcie pomiędzy brwiami. Świadomość pierwotnego człowieka zawsze była skierowana w kierunku “wschodu”. Oznacza to, że zawsze była ona skupiona w duchowym oku boskiego postrzegania, które jest bramą do nieba. […]

Comments


bottom of page