top of page

Dynamiczna moc wiary


Co doświadczenie wiary — w Boskość, w siebie — może wnieść do twojego życia? Aby zrozumieć, co może zdziałać dynamiczna moc wiary, pomimo wszelkich trudności, jakie możesz napotkać ty lub świat, musimy najpierw upewnić się, że właściwie definiujemy wiarę. Śri Daja Mata, trzeci prezydent Self-Realization Fellowship i Yogoda Satsanga Society w Indiach powiedziała kiedyś: „Zawsze bądź pozytywny w swoim myśleniu – nie tylko o swoim zdrowiu, ale o wszystkim. Pozytywne myślenie i wiara są zasadniczo tym samym i hańbą dla naszego boskiego potencjału jest, gdy ich nie wykorzystujemy”. Jak można pogłębić ten rodzaj wiary i wykorzystać wiarę do pokonywania życiowych przeszkód i osiągnięcia najwyższych wyżyn? Z wykładów i pism Paramahansy Joganandy: Wiara to całkowite zaufanie — intuicyjne przekonanie, wiedza płynąca z duszy, że Bóg jest realny i że Jego pomoc jest zawsze gotowa, aby wpływać w nasze życie.

***

Wiara jest bardzo ważna, ponieważ nasza podatność na boską moc zamyka się poprzez negatywne myśli i wątpliwości. Wiara rośnie, gdy ją ćwiczysz; a kiedy masz wiarę, możesz zrobić wszystko. Jeśli potrafisz dostatecznie długo trzymać się jakiejś idei i nie poddawać się, gdy są przeciwko niej niekorzystne dowody – nawet jeśli cały świat twierdzi, że to niemożliwe; jeśli potrafisz zwalczać negatywne myśli innych ludzi i trzymać się silnie własnych myśli podczas pracy nad swoim celem, wtedy idea ta przejawi się.

***

Z mocą wiary idź do przodu, idź do przodu! Poprzez codzienną medytację nigdy nie zapominaj o Nim. Każdego dnia doświadczysz nowych perspektyw, nowych objawień Jego obecności. Przyjdzie siła; bo w niej jest Jego moc. Utwierdzaj się w tym stanowczo; pozwól, aby spokojnie zanurzało się to w głębi twojej istoty. Kiedy dzięki nauce kontrolowania energii życiowej [Krijajodze] opanujesz subtelne siły, którymi On tworzy i podtrzymuje wszystko, będziesz miał udział w Jego panowaniu nad całym stworzeniem.

***

Trzymaj się steru wiary i nie zwracaj uwagi na niesprzyjające okoliczności. Bądź bardziej zaciekły niż zaciekłość nieszczęścia, bardziej zuchwały niż niebezpieczeństwa. Im bardziej ta nowo odkryta wiara będzie wywierać na ciebie swój dynamiczny wpływ, tym bardziej zanikać będzie proporcjonalnie twoje niewolnictwo słabości.

Comments


bottom of page