top of page

Paramahansa Jogananda o Bożym Narodzeniu


Z czasopisma "Samorealizacja" Prawdziwe świętowanie Bożego Narodzenia to wewnętrzne urzeczywistnienie Świadomości Chrystusowej. Jest rzeczą najwyższej wagi dla każdego człowieka, niezależnie od jego religii, aby doświadczył w sobie „narodzin” wszechobecnego Chrystusa.


Wszechświat jest ciałem Chrystusa: Świadomość Chrystusowa jest w nim obecna wszędzie bez ograniczeń.


Jeśli zamkniesz oczy i poprzez medytację rozszerzysz swą świadomość, tak że poczujesz cały świat jako twoje ciało, to Chrystus narodzi się w tobie. Odczujesz, że twój umysł jest maleńką falą w oceanie Kosmicznej Świadomości, w której przebywa Chrystus.


Self-Realization Fellowship zapoczatkowało ideę, aby jeden dzień podczas świąt Bożego Narodzenia całkowicie poświęcić na uczczenie Chrystusa poprzez medytację, i idea ta nie zaginie nigdy. Podobnie jak w ośrodku w Los Angeles świętujmy narodziny Jezusa duchowo poprzez całodniową medytację w dniu 23 grudnia. Niech dzień ten traktowany będzie przez wszystkich czcicieli Chrystusa za duchowe Boże Narodzenie – jako dzień spędzony całkowicie na głębokiej medytacji. A potem dzień 25 grudnia spędzajmy jako święto towarzyskie, obchodząc uroczystości świątecznego okresu wraz z krewnymi i przyjaciółmi.


Jedną z najbardziej zachęcających oznak duchowego odrodzenia w dzisiejszym świecie jest wzmożone dążenie chrześcijan do obchodzenia narodzin Jezusa poprzez te długie spotkania medytacyjne. Duchowy zwyczaj bożonarodzeniowej medytacji będzie z czasem przyjęty przez wszystkich chrześcijan – tak przepowiadam.


Z wykładów i pism Paramahansy Joganandy Każdego roku w okresie Bożego Narodzenia odczuwane są silniejsze niż zwykle wibracje miłości i radości Chrystusa, które emanują na ziemię z niebiańskich sfer. Eter zostaje wypełniony Nieskończonym Światłem, które oświecało ziemię, kiedy narodził się Jezus. Osoby, które potrafią zestroić się z Nim poprzez oddanie i głęboką medytację, odczuwają w cudownie wyraźny sposób silne wibracje wszechobecnej świadomości Jezusa Chrystusa.

***

Pomysł całodniowej medytacji bożonarodzeniowej podarował mi tak naprawdę Chrystus, aby mógł on coś dla was zrobić. Chce on was pobłogosławić, ale jego ręce są związane, jeśli nie jesteście na to otwarci. Chce przyjść do was, ale nie może, jeśli wrota waszego oddania, przez które mógłby wejść w wasze życie, są zamknięte. Gdziekolwiek jednak znajduje szczere dusze, stara się do nich przyjść; ale jak może to zrobić, kiedy drzwi spokoju są zamknięte, a zasuwa niepokoju uwięziła duszę? Jeśli jednak będziecie medytować długo i głęboko, i będziecie przywoływać Chrystusa całą miłością duszy, usuwając wszelkie bariery niepokoju i zwątpienia, przekonacie się, że chętnie do was przyjdzie. Poznacie prawdziwe znaczenie i radość Bożego Narodzenia.

***

Zachęcam was do prawdziwego świętowania narodzin Jezusa – poprzez uświadomienie sobie Jego uniwersalnej miłości, przebaczenia, wyrzeczenia i oddania, oraz poprzez odczuwanie miłości Chrystusa do waszych braci wszystkich ras i wszelkich żywych stworzeń.

***

W uroczystościach bożonarodzeniowych Chrystus jest dla was jedynie sugestią, ale w kolebce boskiej ekstazy w medytacji jest on widziany i odczuwany jako wieczna, zawsze radosna rzeczywistość.

Comments


bottom of page