top of page

O KONTROLOWANIU EMOCJI


Kontrola nad własnymi emocjami jest niezbędna do szczęścia. Nikt wtedy nie może cię zdenerwować, nikt nie może sprawić, że będziesz zazdrosny. Pozostajesz niewzruszony we własnej świadomości.

~

Serce potrzebuje prawdziwej miłości, przyjaźni, a nade wszystko spokoju. Kiedy emocje niszczą spokój, nasza cielesna świątynia zostaje zbezczeszczona. Zdrowy układ nerwowy utrzymuje w dobrej kondycji wszystkie narządy i uczucia. Aby zachować zdrowy układ nerwowy, ważne jest, aby uwolnić się od niszczących emocji, takich jak strach, gniew, chciwość, zazdrość.


~

Więzisz siebie w przeróżnych nastrojach, i to jest przyczyną wszystkich twoich smutków. Aby uciec, musisz pozbyć się uczuć i emocji związanych ze świadomością ciała. Medytacja jest do tego drogą.

~

Świadomość nie może odzwierciedlać dokładnie rzeczywistości, jeśli wzburzona zostaje naszymi upodobaniami i niechęciami, poprzez niespokojne namiętności i pragnienia oraz budzące je emocje gniewu, zazdrości, chciwości, nastrojów. Ale kiedy chitta – ludzka wiedza i uczucie – uspokaja się podczas medytacji, zwykle wzburzone ego ustępuje miejsca błogosławionemu spokojowi, postrzeganemu przez duszę.

~

[W celu szybkiego relaksowania ciała i umysłu oraz doświadczania spokoju duszy, Paramahansa dźi dał nam następującą technikę. Opiera się ona na jego zasadach doładowywania ciała energią kosmiczną, o których głębiej uczą Lekcje Self-Realization Fellowship].

Napręż ciało siłą woli: rozkazem woli, skieruj energię życiową (poprzez proces naprężania), aby zalała ciało lub dowolną część ciała. Poczuj wibrującą tam energię, energetyzującą i rewitalizującą.

Zrelaksuj się i poczuj: rozluźnij napięcie i poczuj kojące mrowienie nowego życia i witalności w naładowanym obszarze. Poczuj, że nie jesteś ciałem; jesteś tym życiem, które podtrzymuje ciało. Poczuj spokój, wolność, zwiększoną świadomość, która przychodzi wraz ze spokojem wytwarzanym przez praktykę tej techniki.

1. Zrób wdech, wstrzymaj oddech.

2. Delikatnie napnij całe ciało, wszystkie mięśnie naraz.

3. Utrzymaj napięcie licząc od 1 do 20, skupiając głęboko uwagą na całym ciele.

4. Zrób wydech, uwalniając napięcie.

Powtórz 3 razy, kiedykolwiek czujesz się osłabiony lub zdenerwowany.

Bình luận


bottom of page