top of page

UPROŚĆ SWOJE ŻYCIE


Brat Balananda:

W cyfrowym wydaniu magazynu SRF z wiosny 2020 r. nasz trzeci prezydent – ukochana Śri Daja Mata powiedziała: „Nadchodzi dzień, w którym świat będzie musiał wrócić do prostego życia. Musimy uprościć nasze życie, aby znaleźć czas dla Boga”. Ten dzień już nadszedł! W czasach społecznego dystansu i zakazów wychodzenia z domu mamy doskonałą okazję, aby podsumować nasze życie, poświęcić czas na introspekcję i zobaczyć, jak bardzo pozwoliliśmy na to, żeby rozproszyć i skomplikować naszą codzienną egzystencję. Zajmijmy się więc upraszczaniem naszego życia, abyśmy mogli ponownie ujrzeć nasz cel.

Prostota jest prawdziwą istotą i fundamentem ścieżki duchowej. Pamiętajcie o słowach mędrca Kalighata powiedzianych do Mistrza: „Bóg jest prosty. Wszystko inne jest złożone”. Im prościej żyjemy, im bardziej prostszymi się stajemy, tym bardziej zbliżamy się do Boga.

Daja Ma powiedziała przy innej okazji: „Uprość więc swoje życie i pragnienia, aby nic cię nie rozpraszało. Wszystko, co odwróci Twoją uwagę od Boga, odrzuć. Zostaw to w spokoju, dopóki nie będziesz silnie utrwalony w Bogu”.

W jaki więc sposób możemy uprościć nasze życie?

1. Prostota myśli – Pamiętaj co robił Mistrz, jak uprościł swoje myślenie: „Budząc się, jedząc, pracując, śniąc, śpiąc, służąc, medytując, intonując, bosko kochając, moja dusza nieustannie nuci, przez nikogo nie słyszane słowa: Bóg! Bóg! Bóg!”. Nauczył się tego od swojego guru, Śri Jukteśwara, który mówił: Czy jest bardziej wyzwalająca myśl niż „Bóg jest”, nie, (tylko) „Bóg”.

2. Prostota słów - Ćwicz ciszę częściej. Ktoś kiedyś powiedział: „Nie zawracaj sobie głowy mówieniem, chyba że udoskonalasz ciszę”. Pewnego razu na Wzgórzu Waszyngtona w latach trzydziestych Mistrz przyłapał Daję Matę i kilku innych podczas bezcelowej pogawędki, kiedy zajęci byli sprzątaniem. Mistrz powiedział: „Dlaczego marnujecie czas na gadanie, bezużyteczne gadanie, gadanie, gadanie, jak wiewiórki? Dlaczego nie ćwiczycie obecności Boga?”.

3. Prostota działań - Pamiętacie, jak w kilku nagranych wypowiedziach Daja Ma wyjaśniała, że o godz. 17:00, po dniu bezinteresownej służby, szła do swojego pokoju i znikała dla świata, studiując nauki Mistrza i medytując? Czasami, gdy pisała list, nagle przerwała to zajęcie, myśląc: „Lepiej medytować”. Daja Ma powiedziała: „W ostatecznym rozrachunku, najwyższą formą działania jest medytacja, dlatego nie należy jej zaniedbywać, nawet jeśli w rezultacie twoje inne obowiązki nieco ucierpią”.

4. Prostota uczuć - Stopniowo eliminuj wszystkie negatywne uczucia, takie jak chciwość, duma, ciekawość, gniew, zazdrość i inne, i pielęgnuj pozytywne uczucia pokoju, entuzjazmu, radości, zrównoważenia, miłości, troski o innych i pragnienia Boga. Mistrz często powtarzał: „Kultywowanie pragnienia Boga jest najważniejszą rzeczą na ścieżce duchowej”.

5. Prostota w posiadaniu rzeczy – Gurudźi mówił: „Dlaczego uważasz, rzeczy nieistotne za tak ważne? Większość ludzi koncentruje się na śniadaniu, obiedzie i kolacji, pracy, zajęciach towarzyskich i tak dalej. Uprość swoje życie i skieruj cały swój umysł na Pana. Następnym razem, gdy pragniemy jakąś rzecz, powinniśmy zatrzymać się na chwilę i zadać sobie pytanie: Dlaczego tak naprawdę pragnę tej rzeczy? Jaką stałą korzyść uzyskam, gdy ją będę miał? W jaki sposób pomoże mi to osiągnąć cel? Odpowiedzi na te pytania zawsze otwierają oczy. Zazwyczaj pokazują nam, że rzecz, którą chcemy, jest nie tylko bezużyteczna – jako droga do wolności – ale potencjalnie szkodliwa, bo prowadzi do ignorancji i cierpienia. Podczas tego rodzaju introspekcji możemy również zdać sobie sprawę, że nasze pragnienie nie jest tak naprawdę pragnieniem tej rzeczy, lecz jedynie pragnieniem, aby czegoś pragnąć, pragnieniem czegoś co nas podekscytuje.

Cały ten temat uproszczenia naszego życia można podsumować czterema zasadami Siostry Gjanamaty, według których żyła:


1) Nie patrz na nic, poza swoim celem zawsze lśniącym przed tobą.

2) To, co się nam przydarza, nie ma znaczenia. To, kim się przez te wydarzenia stajemy, jest ważne.

3) Każdego dnia przyjmuj wszystko jako pochodzące od Boga.

4) W nocy oddaj wszystko z powrotem w ręce Boga.

Zawsze jesteście w moich modlitwach ... i w moim sercu.

W boskiej przyjaźni i miłości,

Brat Balananda


Comments


bottom of page