top of page

Jak zorganizować swoje życie, by było zrównoważone i prawdziwie szczęśliwe

„Od czasów starożytnych”, wyjaśniał Paramahansa Jogananda, „Indie zalecają prawdziwą sztukę życia dla pełnego i zrównoważonego rozwoju każdej istoty ludzkiej”.

Pomimo gorączkowej i niespokojnej natury naszych współczesnych czasów — a może przede wszystkim z tego powodu! — nacisk kładziony przez jogę na organizowanie życia w celu zapewnienia większej równowagi w ciele, umyśle i duszy jest bardziej niż kiedykolwiek istotny dla osób poszukujących szczęścia i sensu.


Czy możliwe jest znalezienie równowagi i właściwej relacji między różnymi obowiązkami?


Paramahansa Jogananda mówi, że tak, można to zrobić i uniknąć jednostronności – kiedy podejmujesz prostą, ale niezwykle skuteczną decyzję, aby zaplanować swoje życie, rozumiejąc, jak ustalać priorytety w sposób, który nie tylko obiecuje, ale w coraz większym stopniu zapewnia wszechstronny sukces.


Z przemówień i pism Paramahansy Joganandy:


Zrównoważenie materialnych i duchowych obowiązków w twoim życiu przyniesie ci najwyższe szczęście.

* * *

Musisz myśleć o większych i mniejszych obowiązkach z właściwej perspektywy. I nie pozwól, aby jeden obowiązek stał w sprzeczności z drugim. W pismach sanskryckich istnieje boskie prawo, jedno z najpiękniejszych praw, jakie kiedykolwiek dano światu: „Jeśli jeden obowiązek jest sprzeczny z innym, nie jest to prawdziwy obowiązek”.

* * *

Większość ludzi w pogoni za zdrowiem i bogactwem zapomina o swoich obowiązkach wobec Boga i swojej duszy. Jest to największa niewiedza ze wszystkich, ponieważ żaden obowiązek nie może być wykonany bez mocy pożyczonej od Boga. Niech sekretarz twojego prawdziwego osądu uporządkuje codzienną rutynę twojego życia. Usystematyzuj i zaplanuj swoje zajęcia.

* * *

Wszyscy powinni pamiętać, że ich światowe życie może zostać uwolnione od niekończących się fizycznych i psychicznych dolegliwości, jeśli dodadzą głęboką medytację do swojej codziennej rutyny życiowej.

Świadomość duchowa jest doskonałym wewnętrznym wyrazem prawdy, która przejawia się jako zrównoważone, harmonijne życie, dające prawdziwe szczęście, którym z kolei dzielisz się z innymi.

* * *

Przesłanie Kryszny zawarte w Bhagawadgicie jest doktryną najlepiej pasującą do naszego współczesnego, pełnego zmartwień życia. Praca bez pokoju Bożego to piekło. Pracować z Bożym szczęściem, które zawsze bulgocze w duszy, to nosić w sobie przenośny raj, gdziekolwiek się udasz.

* * *

Praktykuj sztukę życia w tym świecie bez utraty wewnętrznego spokoju umysłu. Podążaj ścieżką równowagi, aby dotrzeć do wewnętrznego cudownego ogrodu Samorealizacji.
Comments


bottom of page